Biznes, Skuteczny Marketing, Mapy, Kalendarze, Starodruki, Produkty Reklamowe Pergamena
Blog > Komentarze do wpisu

Dagome Iudex

Regest – streszczenie dokumentu, listu, chronologiczny spis dokumentów z krótkim streszczeniem i podaniem miejsca przechowywania (abstrakt).

Dagome Iudex to najstarszy zachowany dokument sporządzony w kancelarii Mieszka I ok. 990-992 r. Prawdopodobnie tekst mógł zostać zredagowany na zjeździe kwedlinburskim na Wielkanoc 991 roku, kiedy Mieszko I spotkał się z Cesarzową Niemiec Teofano wraz z 12-letnim wówczas Ottonem III (tym samym, który 9 lat później pojawił się na Zjeździe Gnieźnieńskim). Samo słowo „iudex” traktując dosłownie oznaczało dostojnika, który sprawował władzę na jakimś terenia, nadaną przez kogoś innego. Abstrakt zapisany w Watykanie za pontyfikatu Grzegorza VII, pochodzący z ok. 1083-87 roku jest wielu miejscach zagadkowy. Według najbardziej możliwej teorii (Oswalda Balzera) kopista nie miał najmniejszego pojęcia, o jakim kraju pisze, zatem w swoim regeście dodał, że chodzi o Sardyńczyków, a tytuł dokumentu został nieomyślnie przekręcony z „Ego Mesco Dux” na „Dagome Iudex (et Ote Senatrix)” czyli „Ja książę Mieszko” vs. „Sędzia Dagome i senatorka Oda”.

Istnieje jednak przypuszczenie wykluczające teorię o błędzie kopisty. Interesujące wydaje się również imię przypisywane pierwszemu polskiemu władcy – Dagome (germańskie Dag \ romańskie Dagobert?). Mieszko mógł przyjąć je podczas chrztu w katedrze praskiej w 965 roku. Ale czy nie było to jego prawdziwe imię? Pewne jest natomiast, że Mieszko to nie imię tylko przydomek polskiego władcy. Czy tym właściwym mogło być Dagome?

Nasuwają się zatem kluczowe pytania. Czy człowiek sporządzający regest sądził, że pisze o Sardynii i przeczytał w ten sposób niewyraźny tekst oryginalny? Czy być może w oryginale było „Dagome iudex”, a nie jak sugerował mediewista Oswald Balzer „Ego Mesco Dux”?

Abstrakt odnosi się w równej mierze do wymienienia potomków Mieszka z drugiego małżeństwa, a pomija Bolesława Chrobrego, pierworodnego ze związku z Dobrawą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że skryba nie przekręcił imienia syna Mieszka, mimo że ten nazywał się tak samo jak ojciec.

Nie ulega wątpliwości, że Mieszko I kazał sporządzić dokument w celu określenia granic własnego państwa, jak również oficjalnie oddać ziemie będące pod jego strefą wpływów pod opiekę papieża. W dokumencie jest zarówno informacja o stanie posiadania oraz odezwa (lub proklamacja) do biskupa Watykanu.

Podsumowując, mimo że przez wiele lat za powszechne było nie wiedzieć, że istnieje coś podobnego jak Dagome Iudex, to rola tego dokumentu może bezpośrednio świadczyć o naszych korzeniach, które do tej pory bezsprzecznie uznawaliśmy za słowiańskie. Regest sporządzony prawie sto lat po śmierci Mieszka (992 r.) nie odpowiada nam na wszystkie pytania jakie w związku z nim możemy zadać. Pamiętać należy tylko o tym, że z obecnych znanych źródeł sprzed tysiąca lat dotyczących nawet najwyższych organów władzy, można wnioskować różne hipotezy. Najlepsze jest jednak to, że każda z nich może być uznana za prawdziwą bądź też wykorzystana na aktualne potrzeby środków masowego rażenia (przekazu). Taki wydźwięk zaistniał w przypadku, kiedy kilkanaście lat temu wmawiano w szkołach, że Mieszko zdecydował się przyjąć chrzest z czeskiej strony, dlatego że obawiał się wchłonięcia przez Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego, które nawracało pogan mieczem, a nie misjami duchownych. Dagome Iudex jest jednym z najważniejszych dokumentów, którego tekstu oryginalnego nie znamy, a który to być może wraz z innymi dowodami (poznańskie odkrycie archeologów) mógłby weryfikować wiedzę z czasów narodzin państwa Piastów.


Polecam:
Dagome Iudex
Co oznacza Dagome Iudex?
Historycy.org
Zbigniew Nienacki - Dagome Iudex

środa, 24 sierpnia 2005, andrzy

Polecane wpisy

  • Imperium Europa

    Zawsze lubiłem czytać opracowania historyczne. Lecz nigdy nie lubiłem jednej słusznej linii, która świadomie jest wtłaczana poprzez schematy myślowe względem os

  • O Pogromie Kieleckim w WC Kwadrans

    Pamiętacie Wojciecha Cejrowskiego i jego kultowy program "WC Kwadrans" ? W związku z tym, że ostatnimi czasy głośno jest o polskim antysemityźmie warto sobie

  • Tannenberg 1914

    26 sierpnia 1914 roku generał Drugiej ArmiiRosyjskiej – A.W. Samsonow w głównej kwaterze ulokowanej w Nidzicy jadł właśnieobiad z szefem sztabu, gen. Pot

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.icpnet.pl
2005/09/15 09:27:38
POWIEM KRÓTKO - BARDZO DOBRE !!!
-
Gość: Vó(da)Paf, *.icpnet.pl
2005/09/15 09:29:32
ZAPOMNIAŁEM SIĘ PODPISAĆ WIĘC JESZCZE RAZ,
POWIEM KRÓTKO - BARDZO DOBRE !!!
-
Gość: , *.icm.edu.pl
2005/10/01 00:28:23
Dagome to znieksztalcone imie Dągomir

za "Pochodzenie i rasa Słowian" L. Czupkiewicz
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2005/10/01 00:51:54
Dęgoma a mieszko to zdrobnienie od michała imienia chrzestnego Dęgomy.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/01/10 01:46:29
Chrzest w 995 roku? Sorry, ale wtedy mogł się jedynie przekręcić w grobie a nie chrzest przyjmować! Po drugie nie jest do końca wiadome gdzie przyjął chrzest, jednak raczej nie było to w Pradze.
-
2006/01/24 15:23:24
Chrzest w katedrze praskiej nastąpił w 965 roku. Wtedy też Mieszko przyjął imię "chrzestne" Dago.

Polecam
-
Gość: pati, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/02/08 20:04:43
heh ja chcem znaczenie
-
Gość: macius, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/05/18 19:46:40
sorry ale tu jest od groma bledow
-
andrzy
2006/07/08 20:51:34
--> macius

Może napisz o jakie błędy Ci chodzi? To, co napiasałeś to jak urwać skrzydełka bąku i powiedzieć, że nie potrafi latać, bo jest gruby.

-
Gość: Krzysiek, *.ssnet.pl
2006/11/05 22:06:33
Z tego co ja pamiętam ze szkoły Chrzest był w 966...

Ludzie jesteście specjalistami? Andrzy skąd wiesz gdzie, kiedy i pod jakim imieniem przyjął chrzest Mieszko I? Badałeś te źródła, czy przeczytałeś w książce historycznej. Z tego co ja się oerientuje to HIPOTEZĄ jest, że jego imię dane na chrzcie to DAGOBERT. Z racji niepewności nadal u nas w historii figuruje jako Mieszko, czyli jego pogańskie imię (wg niektóych to przydomek). Dagome (lub Dagone z późniejszych dokumentow) może być albo błędem, albo połączeniem imion Dagobert i Mesco, albo jeszcze czymś innym - teraz się tego nie dowiemy, bo oryginał przepadł.
-
Gość: ja, *.threembb.ie
2012/02/23 17:32:25
to tylko hipoteza ale Dagome może być też łacińskim zniekształceniem imienia Tęgomir....
Niepoprawny Wyborca w katalogu Gwiazdor