Biznes, Skuteczny Marketing, Mapy, Kalendarze, Starodruki, Produkty Reklamowe Pergamena
Blog > Komentarze do wpisu

Tannenberg 1914

26 sierpnia 1914 roku generał Drugiej Armii Rosyjskiej – A.W. Samsonow w głównej kwaterze ulokowanej w Nidzicy jadł właśnie obiad z szefem sztabu, gen. Potowskim i brytyjskim attache wojskowym, majorem Knoxem, kiedy to rozbita dywizja z XXIII korpusu pojawiła się na ulicach miasta. Było to spowodowane odrzuceniem ów oddziałów odsłaniających lewą flankę gen. Martosa w centrum teatru wojennego. W tym czasie XIII korpus gen. Kliujewa zdobył Olsztyn, ale na wieść o odparciu XXIII korpusu podążył na pomoc gen. Martosowi.

Tego samego dnia dwie dywizje z VI rosyjskiego korpusu przerywając marsz do Biskupca, starły się z prącymi naprzód nieprzyjacielskimi formacjami Mackensa i von Belowa. Dowódca rozbitych oddziałów, gen. Błagowieszczeński stracił ok. 5000 ludzi i 16 dział artyleryjskich, co pozwoliło otoczyć Niemcom prawe skrzydło armii Samsonowa. Nazajutrz o 4 rano potężny ostrzał artyleryjski I korpusu gen. von Francoisa w kierunku Uzdowa (Usdau) zmiótł z pola bitwy rosyjskie dywizje siedzące w okopach, a niedobitków odrzucając do Działdowa (Soldau). O godz. 11 bitwa została rozstrzygnięta na korzyść artylerii.

28 sierpnia ponowny atak gen. Francoisa, a także postęp wojsk gen. Mackensa na i von Belowa na prawym skrzydle gen. Samsonowa energicznie zajmowały kolejne pozycje. Jednocześnie na lewej flance formacje gen. von Scholtza silnie uderzyły na Waplewo spychając Rosjan do Olsztynka.

Gen. Samsonow wyjechał z Nidzicy, gdzie mieściła się kwatera dowódcy, walczącej już tylko w sile XV i XIII korpusu Drugiej Armii Rosyjskiej, wydając równocześnie rozkaz odwrotu pozostałości z tego, co jeszcze przed kilkoma dniami miał pod komendą.

29 i 30 sierpnia ujęto głównodowodzących rozbitych w pył dwóch nieugiętych korpusów – gen. Martosa i gen. Kliujewa. W lasach na północ od Nidzicy, a także ok. 15 na wschód od miasta resztki zostały wybite lub poddały się.

30 sierpnia gen. Sirelius uformował rozproszone pułki oraz artylerię przystępując do kontrofensywy co doprowadziło do odbicia Nidzicy. Jednakże ten akt nastąpił zbyt późno, więc miasta Rosjanom nie udało się już utrzymać. 

Szala niemieckiego zwycięstwa była ogromna. Wzięto do niewoli ok. 92 000 – 120 000 żołnierzy, zabitych i zaginionych było ok. 30 000, a z XXIII korpusu, który 26 sierpnia zalał tłumnie aleje Nidzicy pozostała mniej więcej brygada.
poniedziałek, 15 sierpnia 2005, andrzy

Polecane wpisy

  • Imperium Europa

    Zawsze lubiłem czytać opracowania historyczne. Lecz nigdy nie lubiłem jednej słusznej linii, która świadomie jest wtłaczana poprzez schematy myślowe względem os

  • O Pogromie Kieleckim w WC Kwadrans

    Pamiętacie Wojciecha Cejrowskiego i jego kultowy program "WC Kwadrans" ? W związku z tym, że ostatnimi czasy głośno jest o polskim antysemityźmie warto sobie

  • Dagome Iudex

    Regest – streszczenie dokumentu, listu,chronologiczny spis dokumentów z krótkim streszczeniem i podaniem miejscaprzechowywania ( abstrakt ). Dagome Iude

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Niepoprawny Wyborca w katalogu Gwiazdor