Biznes, Skuteczny Marketing, Mapy, Kalendarze, Starodruki, Produkty Reklamowe Pergamena
Blog > Komentarze do wpisu

Znalezione w sieci - Duża dawka norm Wspólnoty Europejskiej

O PRAWIE JAZDY: "'Unia Europejska' dba o to, by kierowcy byli dobrze wyszkoleni. W Polsce, nowe zasady kształcenia przyszłych kierowców - zgodne z wymogami Unii Europejskiej - mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Jedną z innowacji ma być konieczność zdobycia odrębnego prawa jazdy na samochody z automatyczną skrzynią biegów."

O SERACH Po wielu latach sporów, Unijny Trybunał Sprawiedliwości, uznał, że tarty ser parmezan i krojoną szynkę parmeńską można sprzedawać używając tychże nazw tylko wówczas, kiedy gdy tarcie ww. sera i ww. szynki miało miejsce w okręgu Parmy w północnych Włoszech. W ten sposób włoscy producenci uniemożliwili angielskim i francuskim firmom sprzedaż tych produktów pod nazwą "świeżo krojona" i "świeżo tarty", jeśli ucieranie i krojenie odbywało się poza Włochami. Trybunał orzekł również, że krojenie szynki i tarcie sera "może obniżyć ich jakość, jeśli nie wykonują tego sami wytwórcy".

O UNIJNYCH KURACH "W 'Unii Europejskiej' obowiązuje dyrektywa ustalająca minimalne normy ochrony niosek. Właściciele ferm trzymający kury w klatkach muszą zapewnić co najmniej 550 cm2 powierzchni klatki na kurę. Na każdą nioskę powinno przypadać nie mniej niż 10 cm koryta paszowego. Klatki muszą mieć wysokość co najmniej 40 cm na co najmniej 65 proc. powierzchni klatki i nie mniej niż 35 cm w dowolnym punkcie. Nachylenie podłogi nie może przekraczać 14 proc. Jeżeli nioski mają dostęp do otwartych wybiegów, to otwory wybiegowe muszą mieć co najmniej 35 cm wysokości i 40 cm szerokości. Chociaż z drugiej strony: klatki muszą być odpowiednio wyposażone, aby zapobiec ucieczkom kur."

O BANANACH "Rozporządzenie określa standardowe wymiary bananów. Sortowanie według wymiarów przeprowadzane jest na podstawie: długości jadalnej miazgi owocu, wyrażonej w centymetrach oraz mierzonej wzdłuż powierzchni wypukłej od końca kwiatostanu do podstawy szypułki oraz stopnia, tj. pomiaru w milimetrach, szerokości przekroju poprzecznego owocu pomiędzy powierzchniami bocznymi a środkiem, prostopadle do osi podłużnej. Do pomiaru wybiera się: owoc środkowy w zewnętrznym rzędzie kiści, owoc znajdujący się w sąsiedztwie przekroju dzielącego kiść, w rzędzie zewnętrznym grona. Minimalna dopuszczalna długość wynosi 14 cm, a minimalny dopuszczalny stopień wynosi 27 mm. Tłumacząc z urzędniczego na polski: krzywizna (wygięcie) banana nie może być mniejsza niż 27 mm."

O WIBRACJACH "Inne porozumienia regulują wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, często w sposób bardzo szczegółowy i skomplikowany. Jedna z dyrektyw określa, na przykład, minimalne standardy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób pracujących przy maszynach i urządzeniach wytwarzających wibracje, co ma zapobiec "zaburzeniom nerwowym i naczyniowym". Dyrektywa wprowadza więc dzienny limit ekspozycji wynoszący 5m/s2 dla wibracji przekazywanych na kończyny górne i 1,15m/s2 dla wibracji przekazywanych na całe ciało. Następnie przedstawia instrukcje dokonywania pomiarów dopuszczalnego poziomu wibracji "jako pierwiastka kwadratowego z sumy kwadratów (rms) (wartość łączna) wartości przyspieszenia ważonych częstotliwością, ustalonych na ortogonalnych osiach a hwx, a hwy, a hwz, określonych w rozdziałach 4 i 5 i załącznika A do normy ISO 5349-I(2001)." Choć wizja pracodawcy nadzorującego swoich pracowników z kalkulatorem w jednej ręce i stoperem w drugiej może wydawać się czystym absurdem, dyrektywa przewiduje, że "pracodawca ocenia i, w razie potrzeby, dokonuje pomiaru poziomu wibracji mechanicznych, na jakie narażeni są pracownicy. Pomiaru dokonuje się zgodnie z pkt.2 częścią A, albo odpowiednio pkt.2 częścią B Załącznika do niniejszej dyrektywy."

"(...)Komisarz ds. rolnictwa Franz Fischler zaproponował niedawno nową dyrektywę dotyczącą... jaj. Jego pracownicy opracowali szczegółowy sposób znakowania kurzych jaj. Odpowiedni stempel na skorupce miałby informować np. o tym, kiedy jajko zostało zniesione, co jadła kura-matka, gdzie i jak żyła, etc. Komisja Europejska dywagowała też nad możliwością umieszczania tekstów reklamowych na skorupkach jaj (póki co reklamy wolno umieszczać na pudełkach, w których są jaja trzymane i przewożone)....."


"Ministerstwo Zdrowia wydało specjalne rozporządzenie dla placówek służby zdrowia, określające rozmiary tzw. powierzchni zmywalnej (lamperii lub kafelków) na ścianach szpitali, przychodni, gabinetów zabiegowych itp. Zwyczajowo sięgała ona na wysokość 170-200 cm. Teraz musi wynosić dwa metry i pięć centymetrów. Taki wymóg zawierają sanitarne przepisy obowiązujące w 'Unii Europejskiej'."

Problem mają nie tylko szpitale. Nowe przepisy dotyczą także barów, restauracji, a także zakładów produkujących żywność i... przedszkolnych oraz szkolnych kuchni. Tam dla odmiany rozporządzenie przewidziało też zlikwidowanie kantów między ścianami a podłogą oraz między ścianami a sufitem. Wszystko po to, by łatwiej było utrzymać czystość.

"Nowe przepisy zmieniają także odległość kaloryferów od ściany, na której są one zamocowane. Dotychczas wynosiła cztery centymetry, ale nowe normy unijne przewidują oddalenie grzejnika od ściany na sześć cm. Wszystko po to, by zamiast dotychczas stosowanych pokręteł do regulacji temperatury założyć na nich tzw. baterie łokciowe, umożliwiające odkręcanie i zakręcanie zaworów bez dotykania ich dłonią."

Małe ogórki, to niezwykłe ogórki.
"Popularne w Polsce ogórki, których waga nie przekracza 180 gramów zanim trafią na unijny rynek będą musiały zostać oznakowane. Są bowiem traktowane jako nasz narodowy produkt regionalny. W 'Unii' takimi się nie handluje, bo nie odpowiadają brukselskim normom."

Jeśli śledź, to tylko dłuższy niż 20 cm.
'W krajach Piętnastki śledzie muszą mieć co najmniej 20 cm długości. Krótsze są niejadalne. Unia wspaniałomyślnie dopuści jednak w naszym kraju do spożycia ryby tego gatunku, które nie są mniejsze niż 16 cm.'

Szprotki tylko na paszę.
"'Unijne' szprotki są przeznaczane tylko na paszę dla zwierząt. W Polsce będą one wyjątkiem. Unia pozwoli nam na ich konsumowanie jeśli będą dłuższe niż 10 cm."

Oscypek już nie ze zwykłej bacówki
"Oscypki nadal będzie można sprzedawać na bazarach - jako nasz produkt regionalny. Ale górale, którzy je wytwarzają będą musieli zadbać o higienę. Ich bacówki powinny mieć umywalnie z ciepłą i zimną wodą, WC, ściany pokryte glazurą i siatki przeciw owadom w oknach."

Jabłka tylko o odpowiedniej średnicy
"W 'Unii Europejskiej' sprzedawane jabłka nie mogą mieć średnicy mniejszej niż 55 mm. Tylko większe nadają się do jedzenia."

Wódka tylko w butelce 0,7
"W 'Unii' tylko wina mogą być sprzedawane w butelkach o pojemności 0,75 litra. Dla wódek przeznaczono natomiast butelki 0,7 l."

Owocowa marchewka
"W 'UE' marchewka jest kwalifikowana jako ... owoc. W UE dzem mozna wyprodukować tylko z owoców. W Portugalii zrobili dzem z marchewek wiec stała sie owocem.

Fakt. Żeby było bardziej absurdalnie: dżem z marchwi jest narodowym przysmakiem w Portugalii, ale ponieważ w UE dżemy można produkować wyłacznie z owoców, pojawiła się realna groźba, że Portugalczykom zakazane zostanie produkowanie dżemu z marchwi. Aby tak się nie stało, wymyslono sposób - marchew "stała się" owocem."

Źródło: Forum Onet

Warto pamiętać skąd się biorą tego typu podobne regulacje handlu - etatyzm oraz wiara w skuteczność i zbawczą moc interwencjonizmu państwowego. Przytoczone wyżej absurdy (wg innych "niezbędne elementy funkcjonowania wspólnego rynku") są idealnym przykładem co może zrobić z gospodarką państwo, które za właściwe uzna 'uszczęśliwianie' wszystkich. Narazie jednak twór o nazwie "Unia Europejska" jest tylko projektem politycznym zatem bezprecedensowy jest fakt, że ograniczenia i regulacje gospodarcze nie są nakładane przez typowe państwo, tylko "Wspólnotę" państw udających, że wszyscy są równi.

piątek, 28 kwietnia 2006, andrzy

Polecane wpisy

  • Świńska grypa: Podsumowane.

    Nie wiem o co chodzi z tą całą świńską grypą, zwierzęcymi wirusami i dziennikarską z tego tytułu paniką. Jako udowodnienie mojej wyjątkowej niekompetencji nie o

  • Qui cherche trouve: o istocie "dlaczego?"

    Kto pyta nie błądzi. Co Cię powstrzymuje od tego, żeby rozwiać swoje wątpliwości pozwalając do akcji wkroczyć syntezie? Wstyd, strach przed wyjściem za kretyna

  • Arka Noego v.2

    "Po wielu latach Bóg spojrzał znów na ziemie i stwierdził, że się bardzo źle dzieje. Ludzie byli zepsuci i skłonni do przemocy, więc postanowił znów zesłać

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: mysz6, 216.32.66.*
2006/04/29 07:27:13
a mi zdechl piesek :(

mysz6
-
2008/10/25 22:10:30
no fajnie, ale źródełek do odpowiednich przepisów to nie łaska podać ?

wku.wia.ją mnie takie smakowite posty które równie dobrze mogą być urojeniami eurofoba
-
Gość: ~Uniosceptyk, *.ds.pg.gda.pl
2008/10/25 23:46:47
Jeśli już to UNIOfoba, a nie eurofoba. To UNIOENTUZJASTYCZNA propaganda wciska nam, że przeciwnicy unii są jakoby euro sceptykami lub tym bardziej eurofobami. Oni są UNIOFOBAMI. Unia to nie Europa.
-
2010/02/18 17:19:41
jaka długosc kutasa jest dopuszczalna w EU
Niepoprawny Wyborca w katalogu Gwiazdor