Biznes, Skuteczny Marketing, Mapy, Kalendarze, Starodruki, Produkty Reklamowe Pergamena
czwartek, 11 czerwca 2009

Frederic Bastiat - "Prawo":

Bastiat - Prawo

Instynkt samozachowawczy i ulepszanie siebie są powszechnymi aspiracjami wśród wszystkich ludzi. I jeśli każdy miałby możność używania nieograniczonych swoich zdolności i wolnego rozporządzania owocami swojej pracy, postęp społeczny byłby nieustający, nieprzerwany, i niewyczerpany.

Ale istnieje także inna tendencja, która jest powszechna wśród ludzi. Jeśli mogą, chcą żyć i rozwijać się kosztem innych. To nie jest nie przemyślane oskarżenie. Ani też nie poczęło się z przygnębionego i nieprzychylnego nastawienia. Roczniki historii dają świadectwo tej prawdzie:  nieustające wojny, masowe przymusowe migracje, religijne prześladowania, powszechne niewolnictwo, nieuczciwość w handlu, i monopole.

To nieszczęsne pragnienie ma swój początek w samej naturze człowieka – w tym prymitywnym, powszechnym, i nie dającym się powstrzymać instynkcie, który pobudza go do zaspokojenia swoich pragnień najmniejszym wysiłkiem.

Człowiek może żyć i zaspokoić swoje potrzeby tylko przez nieprzerwaną pracę; przez nieustanne stosowanie swoich zdolności do naturalnych zasobów. Ten proces jest źródłem własności.

Ale jest też prawda, że człowiek może żyć i zadowolić swoje potrzeby przez zawładnięcie i skonsumowanie produktu pracy innych. Ten proces jest początkiem grabieży.

Teraz, skoro człowiek z natury ma skłonności unikania trudu – i skoro praca jest trudem sama w sobie – to pociąga za sobą, że ludzie uciekną się do grabieży kiedykolwiek grabież jest łatwiejsza niż praca. Historia ukazuje to całkiem jasno. I w tych okolicznościach, ani religia ani moralne nakazy nie mogą tego zatrzymać.

Kiedy, zatem grabież ustanie? Grabież zatrzyma się kiedy stanie się bardziej trudna [kosztowna] i bardziej niebezpieczna niż praca.

Jest oczywiste, zatem, że właściwym celem prawa jest użycie siły jego kolektywnej władzy dla zatrzymania tej nieszczęsnej tendencji do grabieży zamiast pracy. Wszystkie środki postępowania prawa powinny chronić własność i karać grabież.

Ale, ogólnie, prawo ustanawia jeden człowiek lub jedna klasa ludzi. I skoro prawo nie może działać bez sankcji i poparcia dominującej władzy, ta władza musi być powierzona tym, którzy ustanawiają prawa.

Ten fakt, połączony z nieszczęsną tendencją, która znajduje się w sercu człowieka, zaspokojenia swoich pragnień najmniejszym wysiłkiem, wyjaśnia prawie całkowite zdeprawowanie prawa. W ten sposób jest łatwo zrozumieć jak prawo zamiast zwalczać niesprawiedliwość, stało się niepokonanym obrońcą niesprawiedliwości. Jest łatwo zrozumieć dlaczego prawo jest użyte przez ustawodawcę dla zniszczenia w różnych stopniach wśród reszty ludzi, ich osobistą niezależność przez niewolnictwo, ich wolność przez ucisk, i ich własność przez grabież. To jest robione dla korzyści osoby, która ustanawia prawa, i w proporcji do władzy którą posiada.

PS. Książkę można bez opłat pobrać ze strony Instytutu Misesa.

poniedziałek, 08 czerwca 2009

Należałoby się zastanowić jak pracować mądrze i skutecznie, a nie tylko ciężko. Sama ciężka praca nie jest gwarantem sukcesu, zamożności i satysfakcji, tak jak brak pracy. Można byłoby pokusić się o takie stwierdzenie, że aby praca przyniosła wymierny skutek powinna być obliczona na trwałość wykonania i przyszłość.

To nie praca czyni wolnym, tylko brak konieczności pracowania. To praca powinna nam służyć, a nie my pracy. Wolność, zarówno jak prawo własności, które wiążą się ze sobą, należy zdefiniować negatywnie. Wolnością jest to, co nie jest przymusem. Własność jest to wszystko to, co mi wolno poza tym, czego mi nie wolno (definicja Bartolusa de Saxoferrato).

Poniższa sympatyczna anegdota pokazuje schemat, w którym jak na dłoni widać różnicę między pracą dla samej pracy oraz pracą obliczoną na trwałość i przyszłość. To, czego nie rozumie klasa próżniacza, która żyje na koszt podatnika. To czego nie rozumieją ludzie nauczeni w państwowej szkole jak pracować ciężko i oddawać ponad połowę swoich dochodów na rzecz różnej maści dobroczyńców ludzkości.

Jeśli masz otwarty umysł - obejrzyj poniższy film. Bajka dla dzieci w każdym wieku.

PS. Polecam nową audycję Kamila Cebulskiego i Jana Fijora -  Komentarz Alternatywny.

środa, 03 czerwca 2009

Zawsze lubiłem czytać opracowania historyczne. Lecz nigdy nie lubiłem jednej słusznej linii, która świadomie jest wtłaczana poprzez schematy myślowe względem osób edukowanych. Najlepszą dewizą są słowa Marka Twaina:

"Nigdy nie pozwoliłem szkole stanąć na drodze mojej edukacji".

Do tego chciałbym dołączyć moją głęboką myśl. Nigdy nie pozwolę telewizji, prasie lub zakrojonym na szeroką skalę akcjom propagandowym warunkować mojego zachowania, ale zawsze bardzo chętnie rzucę im rękawicę w twarz. Poniżej taka rękawica:

środa, 29 kwietnia 2009

Nie wiem o co chodzi z tą całą świńską grypą, zwierzęcymi wirusami i dziennikarską z tego tytułu paniką. Jako udowodnienie mojej wyjątkowej niekompetencji nie orzekania w tej materii chciałbym przedstawić poniższą deklarację Zjednoczonego Stronnictwa Świń Walczących - Frakcja Rewolucyjna. 

 

 
Czy już wspominałem, iż Kocham Inwestowanie?
niedziela, 01 marca 2009

... czyli jak zacząć drogę do finansowej wolności?

Napisałem specjalny darmowy kurs o inwestowaniu w nieruchomości. Jeśli jesteś gotów na zmianę jakości Twojego życia, powinieneś być gotowy na zmiany w Twoim myśleniu. Otwórz się na nowe możliwości, zaryzykuj i zapisz się na niego już teraz.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Darmowy Błyskawiczny Kurs Inwestowania w Nieruchomości.

 
Zaintrygowany? Wejdź po więcej.
czwartek, 12 lutego 2009

Kto pyta nie błądzi. Co Cię powstrzymuje od tego, żeby rozwiać  swoje wątpliwości pozwalając do akcji wkroczyć syntezie? Wstyd, strach przed wyjściem za kretyna (tudzież to nie ślub!) inne wesołe przeszkody? Zajmijmy się nimi. Wstyd pojawia się albo z lenistwa albo z kulturowych ram nałożonych na nas poprzez wychowanie.  Lepiej jest wybrać wstyd aby uniknąć ośmieszenia. Poza uzasadnionymi przypadkami kiedy:

"Lepiej uchodzić za głupca milcząc, niż rozwiać wszelkie wątpliwości przerywając milczenie"

Uważam, że jednak nawet głupie pytania prowadzą do zorientowania na istotę problemu. Jednak tylko wtedy, gdy pytający nie zdaje sobie sprawy z tego, że pytanie jest głupie! Poza tym pytania zaczynające się od "DLACZEGO?" powodują uporządkowanie myśli i wydanie sensu całych wywodów. Nigdy wstyd nie powinien zagościć na naszych rumianych twarzych po zadaniu pytania "DLACZEGO?".

Dlaczego?

Niech zilustruje to przykład. Preferencje odgrywają szalenie istotną rolę w życiu. "Jak kto lubi", to najbardziej fenomenalne powiedzenie mojego kolegi. Dlaczego jeden woli rock a drugi techno? W grę wchodzą tu uwarunkowania. Jeżeli uwarunkowany jestem do przeżyć takich jak radość czy szczęście to z określonym gatunkiem muzycznym wiąże to tylko moje bezpośrednie skojarzenie. To, co sprawia wewnętrzny komfort jest kojarzone z konkretnym typem działania, zachowania etc. Jeżeli szukasz odpowiedzi "DLACZEGO?", przeczytaj tekst od pierwszego.

Czytasz dalej ponieważ Twój umysł pojął sens zaganienia "DLACZEGO?". To świetnie! Kontynuujesz śledzenie, ponieważ wpadłeś w błędne koło i czegoś wcześniej nie udało Ci się zrozumieć? Nic lepszego spotkać Cię nie mogło!

Dlaczego?

Haha. Sam widzisz, że to najbardziej fascynujące pytanie jakie można zadać. Zawsze. W każdej sprawie i względem każdego.

Sami sobie odpowiadając na to pytanie wędrujemy po labiryncie, gdzie jest wiele różnych dróg, a gdy już znajdziemy wyjście wachlarz możliwości jest nieograniczony. Więzimy siebie tylko wtedy, kiedy nie znamy przyczyn lub celu wędrówki.

Polecam się czytać uważnie, między wierszami można znaleźć odpowiedzi bez zadawania pytań. Jak to zrobić? Czytać ze zrozumieniem. Poza tym - kto pyta, nie błądzi...

poniedziałek, 02 lutego 2009
Jest to zapis fenomenalnego koncertu polskiego zespołu Riverside - Live in Amsterdam. Widowisko trwa prawie dwie godziny, więc przygotujcie się na intensywne doznania z okazji takiego rarytasu. Nie znajdziesz tego zapisu nigdzie indziej. Muzyka najwyższych lotów. Jakość koncertu jest bardzo wysoka zarówno pod względem wizualnym jak też słuchowym. Odpal klip~!
EDIT: Strona Fabchannel.com, na której znajdował się zapis koncertu Live at Paradiso została zamknięta, a w internecie zostały jedynie szczątki tego co było na niej dostępne. Na stronie Riverside.art.pl można nabyć DVD z tego koncertu. Naprawdę warto. Poniżej umieszczam tutorial.


Fascynowała mnie zawsze intuicja Franciszka Marii Arouet, ksywka Wolter. W jednej z książek przeczytałem kiedyś jak opisał Rzeczpospolitą szlachecką, mimo że wcześniej w niej nie zagościł i nie doświadczył widoku jej spraw.

Wbrew pierwotnym przeczuciom, że wyekstrahował w swoim umyśle stereotypy w sposób dla siebie swoisty (ironia plus hiperbola) opierał się w opisie o związek przyczynowo-skutkowy.

Cóż to za potwora?

Mimo, że nie wszystkie informacje lub wnioski w tym i wielu innych pismach Woltera pokrywały się z rzeczywistością - uzmysławiał on czytelnikowi kontekst. Oznaczać to może tylko to, że na podstawie ogólnego wrażenia, widzi się dane zagadnienie w kontraście i na tle ogólnych przesłanek.

Czy na tym gruncie można pokusić się o stwierdzenie, że wesołe wyrokowanie w sprawach, w których się szczegółowo nie dogląda jest czynnością pożyteczną i mającą sens?

Odnoszę wrażenie, że smak poza subiektywnymi preferencjami kształtuje się w oparciu o jakość. W tym konkretnym przypadku zależy to od jakości związku przyczynowo-skutkowego jaki uzewnętrzni się.

Jadąc dalej tym torem myślowym: od zdolności przewidywania pewnych następstw, znając przyczyny, które je wywołują, zależy jakość podejmowanych decyzji. Określenie czy podjąłem dobrą w skutkach czy złą decyzję - zawsze, ale to ZAWSZE (!!!) mogę ocenić po skutkach mojego postępowania.

Są zasadniczo dwa przypadki uwidaczniania związku przyczynowo-skutkowego:

1. Kiedy skutek widoczny jest natychmiast lub po krótkiej chwili.

2. Kiedy skutek nie jest widoczny, dopóki sobie tego nie uświadomimy.

Czy przy drugim punkcie miała miejsce lekka konsternacja? Nie? To dobrze. Dochodzimy tu w rozważaniu do jeszcze ważniejszej z naszego punktu widzenia rzeczy:

ŚWIADOMOŚCI.

Kiedy woda w czajniku paruje, nie rozganiamy pary (lub singla!), żeby przestała, tylko wyłączamy ogień. Usuwamy przyczynę.

Kiedy okno jest otwarte, jest nam zimno - nie odkręcamy kaloryfera. Zamykamy okno. Usuwamy przyczynę!

Kiedy nie mamy czasu dla siebie, na realizację własnych pragnień i zaspokojenie potrzeby szczęścia i miłości, ponieważ wiecznie jesteśmy zajęci czymś, co nie daje nam pełnej satysfakcji to.. usuwamy przyczynę?

Jak przejąć kontrolę nad Swoim życiem?

W drugim punkcie uwidoczniania związku przyczynowo-skutkowego jest mowa o nie uświadamianiu sobie przyczyn jakie wywołują określony skutek, nie odwrotnie! Czy ta banalna prawda zakotwiczyła się już w Twoim umyśle?

- Czy widzisz do czego prowadzi Twoje zachowanie?

- Uświadamiasz sobie przyczyny (sic!) jakie wywołujesz?

- Potrafisz je przewidzieć, uzmysłowić i przez to osiągnąć określony skutek?

TAK!!!

Tak, ponieważ to świadomość określa byt. Bogactwo to stan umysłu. Życie w obfitości to stan emocjonalny. Samopoczucie jest natchnieniem, weną i inspiracją do działania.

Wolna wola to możliwość wyboru życia takiego jakiego POŻĄDAMY. Nie ma w tym ani kropli hipertrofii. Jest za to pontencjał generowany siłą umysłu. TWOJEGO UMYSŁU!!!

wtorek, 06 stycznia 2009
Inspiracja będzie napędzać Twoje życie, jeśli użyjesz siły swojej woli :)


poniedziałek, 24 listopada 2008
Poniższy obrazek wisi u mnie na drzwiach. Nie otwieraj go jeśli nie chcesz przeczytać o sekrecie motywacji i osiągania wyżyn swoich możliwości. Po prostu tego nie rób!

Twoja wolność finansowa

"Twoja wolność finansowa poprzez marketing poprzez sieć" Andre Blanchard.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Niepoprawny Wyborca w katalogu Gwiazdor